Parametrics
BT136S-600D absolute maximum ratings: (1)Repetitive peak off-state voltages: 600 V; (2)RMS on-state current Non-repetitive peak on-state current: 4 A at full sine wave; Tmb ≤ 107 ℃; (3)I2t for fusing: 3.1 A2s at t = 10 ms; (4)Repetitive rate of rise of on-state current after triggering: 50 A/μs; (5)Peak gate current: 2 A; (6)Peak gate voltage: 5 V; (7)Peak gate power: 5 W; (8)Average gate power: 0.5 W over any 20 ms period; (9)Storage temperature: -40 to 150 ℃; (10)Operating junction temperature: 125 ℃.
Features
BT136S-600D static characteristics: (1)Gate trigger current: 25 mA; (2)Latching current: 20 mA; (3)Holding current: 15 mA; (4)On-state voltage: 1.70 V; (5)Gate trigger voltage: 1.5 V; (6)Off-state leakage current: 0.5 mA.